Vasko Popa

 Vasko Popa

 

Popa, Voyvodina'daki Grebenac köyünde dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde öğrenim görmeye başladı. Daha sonra çalışmalarına Bükreş Üniversitesi ve Viyana'da devam etti. II. Dünya Savaşı sırasında partizan olarak savaştı ancak bügün Zrenjanin olarak bilinen Bečkerek'te yer alan bir Alman toplama kampında esir alındı.

1949'da savaş sonrasında Popa, Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nden mezun oldu. Sonrasında Književne novine ve Borba gibi dergi ve gazetelerde ilk şiirlerini yayımlamaya başladı. 1954'ten 1979'a kadar Nolit adlı yayınevinin editörlüğünü yapan Popa, 1953'te ilk büyük şiir koleksiyonu olan Kora'yı yayımladı. Bu dönemde Nepočin-polje (1956), Sporedno nebo (1968), Uspravna zemlja (1972), Vučja so (1975) ve bir Sırp halk edebiyatından bir antoloji olan Od zlata jabuka (1978) gibi diğer önemli eserlerini satışa sundu. 1943–1976 yılları arasında yazdığı şiirlerin bir İngilizce derlemesi olan Collected Poems, 1978 yılında Britanyalı şair Ted Hughes tarafından çevrilerek piyasaya sürüldü.

1972 yılında Sırp Bilim ve Sanat Akademisi'nin bir üyesi olarak seçilen Popa, ayrıca 14 Aralık 1979'da Novi Sad'da kurulan Voyvodina Bilim ve Sanat Akademisi'nin de kurucuları asındadır.

Popa, Branko Radičević anısına dağıtılan Branko Ödülü'nde şiir alanında kazandığı ödülle, bu ödüllerden kazanan ilk sanatçı oldu. Aynı yıl, 1957'de, sanatçı yine şair Jovan Jovanović Zmaj adına verilen Zmaj Ödülleri'nde şiir alanında dağıtılan ödülü de kazandı. Daha sonraları, 1965 yılında Avusturya Devlet Ödülü'nün Avrupa Edebiyatı alanında dağıtılan ödülünü elde etti. 1976'da yine Branko Ödülleri'nde şiir alanında ödül elde etti. 1978'de AVNOJ Ödülü kazanan sanatçı 1983 yılında da Skender Kulenović anısına düzenlenen ödül töreninde edebiyat alanında ödül kazandı.

1995 yılında Vršac'da alınan bir karar doğrultusunda, Vasko Popa anısına ödül verilmesi kararlaştırıldı. Bu ödüller her sene Sırpça yazılan en iyi şiir kitabının sahibine verilmektedir. Ayrıca bu törenler Popa'nın doğum günü olan 29 Haziran'da verilmektedir.

Vasko Popa 5 Ocak 1991 tarihinde Belgrad'da hayatını kaybetti ve bu kentte toprağa defnedildi.

(Kaynak: tr.wikipedia.org)