Antonio Machado

 Antonio Machado (26 Temmuz 1875 - 22 Şubat 1939) 

 

Asıl adı, Antonio Cipriano José María y Francisco de Santa Ana Machado y Ruiz 'dir.

İspanyol şair ve 98 kuşağı* olarak bilinen edebi hareketin önde gelen isimlerindendir. Sevilla'da doğan Machado 1883 yılında ailesiyle birlikte Madrid'e taşınarak Institución Libre de Enseñanza'da öğrenim görmeye başladı. Ve bu yıllarda öğretmeninin teşvik etmesiyle içindeki edebiyat tutkusunu keşfetti. Çeşitli ekonomik zorluklar onu genç yaşında çalışmaya itti. 1889 yılında kardeşiyle Paris'e göç ederek buradaki sembolist edebi tebayla ( Jean Moreas, Paul Kalesi, Paul Verlaine ) ve diğer çağdaş seslerle ( Ruben Dario, Oscar Wilde ) tanışma imkanı buldu. Ve böyle Machado kendini şiire adamaya karar verdi.

İlk olarak 1901 yılında 'Electra' adlı edebiyat dergisinde şiirleri yayımlandı. Ve 1903 yılında ilk şiir kitabı olan Soledades (Yalnızlık) yayımlandı.1909 yılında okuduğu  okulda bir iş teklifi aldı. Fransız edebiyatı ve felsefe alanında öğrenimler gördü.  Öğrenimini sürdürmek için kaldığı yerin sahiplerinin kızıyla tanıştı ve evlendi. Sonra tüberküloz tanısıyla İspanya'ya döndü.

İlk şiirlerinde sembolist etkiler görülürken sonradan kaleme aldığı şiirlerde ciddi bir sadelik göze çarptı. Bunun kendi karakteriyle eş bir evrim olduğunu gösteren Campos de Castilla kitabı ses getirdi. Yani Machado post-sembolizm ilkelere sırtını döndü. Ve dinamik açıklık'a, toplumsal gerçekliğine yöneldi.

Machado 1919 – 1931 yılları arasında İnstituto de Segovia okulunda profesörlük yaptı.

Franco'nun Haziren 1937'de yaptığı darbeyle İspanya'da içsavaş patlak verdi. Machado bu sıra Madrid'deydi. Darbeden sonra yaşadığı yerden ayrıldı. Ve annesinin ölümünden üç gün sonra (1939) kendisi de öldü.

 

98 Kuşağ, En bilindik ismi Jose Martinez Ruiz'dir. Ruiz'in Azorin başlıklı yazılarında toplumcu gerçekliğe yönelişin şart olduğu fikirler doğrultusunda bu kuşak oluştu. Kuşağa dahil onlarca romancı, şair, denemeci ve filozof vardır.